Zapamiętaj mnie
Szakłak pospolity (Rhamnus cathartica L.)
Autor: Olga Publikacje autora
 9.0 - 1 głos -
Odsłon: 1555
Komentarzy: 0
Wyślij emailem wybraną publikację Drukuj publikację {PDF=Zapisz jako plik pdf publikację^plugin:content.2163}     DODAJ DO ELEFANTA.PL DODAJ DO WYKOP.PL DODAJ DO DIGG STUMBLE IT DODAJ DO REDDIT

Szakłak pospolity (Rhamnus cathartica L.)

Szakłak pospolity jest krzewem z rodziny szaklakowatych (Rhamnaceae). W stanie dzikim występuje niemal w całej Europie, Azji Mniejszej, w północno zachodniej Afryce, na Kaukazie i w zachodniej Syberii. W Polsce można go spotkać w lasach, na słonecznych zboczach skał, w zaroślach i na łąkach na całym niżu i w niższych partiach górskich.

Szakłak dorasta do wysokości 3 m. Jest krzewem ciernistym, mającym gałązki szarobrunatne, połyskujące, naprzemianległe, z cierniami na szczytach młodych i w rozwidleniach starszych gałązek. Liście ogonkowe, naprzeciwległe, jajowate, o brzegach drobno ząbkowanych lub pilkowanych. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty drobne, białe zebrane w pączki, wyrastają w kątach liści. Owocem jest czarny, połyskujący pestkowiec, wewnątrz zielony.

Surowiec, jego związki czynne

Do celów leczniczych wykorzystuje się korę z młodych gałązek oraz dojrzewające owoce. Korę zbiera się wiosną i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie. Otrzymany surowiec - kora szakłaku pospolitego Correx Rhamni catharticae, syn. Cortex Spinae cervinae zawiera 2-2,5% związków antra-noidowych pochodnych emodyny (m.in. frangulinę i emodynę), flawonoidy (m.in. ksan-toramninę), garbniki i sole mineralne.

Natomiast we wrześniu zbiera się dojrzewające owoce, gdy zmieniły barwę zieloną na fioletowoczarną, ale nie są jeszcze zbyt miękkie i soczyste. Suszy się je w suszarniach ogrzewanych, początkowo w temperaturze 30-40° C, a potem dosusza się je w temperaturze około 60° C. Uzyskuje się surowiec - owoc szakłaku pospolitego Fructus Rhamni catharticae, syn. Bacca Spinae cervinae, który zawiera, podobnie jak kora, związki antranoidowe pochodne emodyny w ilości 1% (emodynoantron, glukofrangulinę i frangulinę), flawonoidy (m.in. kwercetynę, ramnetynę), garbniki i sole mineralne.

Działanie lecznicze

Zarówno kora, jak i owoce szakłaku pospolitego należą do silnie działających roślinnych środków przeczyszczających. Pobudzają bądź przywracają naturalne ruchy perystaltyczne jelita grubego i powodują wypróżnienie po upływie 8-10 godzin od zażycia preparatu. Mają również właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, moczopędne, a także pobudzające czynności wątroby oraz żółciopędne.

Zobacz także

Zastosowanie

Przetwory z szakłaku wykorzystuje się przede wszystkim wewnętrznie jako środki przeczyszczające w nawykowych, atonicznych lub spastycznych zaparciach, zwłaszcza u osób starszych i otyłych. W mieszankach z innymi surowcami o podobnym działaniu stosuje się szakłak również jako lek żółciotwórczy i żółciopędny. Bywa skuteczny także w dolegliwościach przewodu pokarmowego, niestrawnościach i wzdęciach. Zewnętrznie okłady ze zmiażdżonych świeżych owoców są pomocne w róży i łuszczycy oraz w chorobach skóry o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym.

Uwaga! Przetworów z szakłaku nie wolno podawać kobietom ciężarnym oraz osobom z przewlekłym zapaleniem jelit lub wyrostka robaczkowego.

Wyciągi z owoców szakłaku znajdują się w składzie preparatów produkowanych przez przemysł farmaceutyczny, używanych w ostrych i przewlekłych zaparciach spowodowanych osłabieniem lub zanikiem ruchów perystaltycznych jelit oraz w często powtarzających się wzdęciach. Poniżej podajemy kilka przepisów na przetwory z wykorzystaniem owoców szakłaku.

Sproszkowane owoce

jedną łyżeczkę owoców dokładnie rozdrobnić w moździerzu lub w młynku, zmieszać z miodem lub dżemem. Jako środek przeczyszczający, przyjąć doustnie wieczorem, popijając połową szklanki wody.

Odwar z owoców

Półtorej łyżki rozdrobnionych owoców szakłaku zalać szklanką ciepłej wody. Ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 3-5 minut, po czym odstawić na 15 minut i przecedzić. Jako środek ułatwiający wypróżnienie, wypić wieczorem pół szklanki odwaru. Jeśli rano nie nastąpi wypróżnienie, wypić resztę odwaru.

Zioła ułatwiające wypróżnianie

Zmieszać po 30 g owoców szakłaku i rozdrobnionego korzenia lukrecji oraz po 20 g kory kruszyny i rozgniecionych owoców kopru włoskiego lub owoców anyżu, łyżkę mieszanki ziołowej zalać szklanką ciepłej wody i pozostawić na godzinę. Następnie ogrzać do wrzenia i odstawić na 15 minut, po czym przecedzić. W zaparciach nawykowych pić rano i wieczorem po szklance odwaru.

Zioła a zdrowie nr 69 Aura 06-2003


Aby wystawiać komentarze na tej stronie, musisz być zalogowany. Zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.
Najnowsze dokumenty Subskrybuj kanał Prawo
Pobieranie aktów prawnych możliwe jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio dodane artykuły
12.2.14 09:39 Lider Ekologii 2014
Półtora miliona złotych otrzymają w tym roku zachodniopomorscy liderzy ekologii. Rusza trzecia edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
1.12.13 04:35 Podsumowanie POIiŚ
Sfinansowanie projektu przy udziale środków unijnych jest procesem dość trudnym i skomplikowanym chociażby ze względu na to, że trzeba spełnić szereg kryteriów aby otrzymać dofinansowanie. Sama realizacja przedsięwzięcia również wymaga przestrzegania warunków umowy i wytycznych wynikających z licznych rozporządzeń unijnych. Zatem pojawia się pytanie: czy warto? Oczywiście, że warto, bo dla każdego podmiotu nie ma lepszego źródła finansowania niż dotacja unijna. Ponadto Beneficjenci, którzy sięgnęli po te środki wiedzą , że Fundusz jako Instytucja Wdrażająca dysponuje doświadczoną kadrą, która wspiera Beneficjentów nie tylko merytorycznie, ale również proponuje różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na ustalenie korzystnego montażu finansowego dla planowanej inwestycji. Kładziemy duży nacisk na budowanie relacji z naszymi Beneficjentami, bo mamy do osiągnięcia wspólny cel – chronić nasze środowisko dla przyszłych pokoleń.
1.12.13 04:34 Gospodarka odpadami w województwie zachodniopomorskim – rozwiązania systemowe
Fundusz finansuje działania beneficjentów, które zmierzają do zminimalizowania ilości składowanych odpadów oraz odzyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych. Dużego znaczenia nabierają również przedsięwzięcia związane z zapobieganiem powstawaniu odpadów i likwidacją nieefektywnych składowisk.
1.12.13 04:31 Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020. Wyzwania dla ekologii i ochrony środowiska.
Środki z funduszy europejskich na lata 2014-2020 będą odgrywać – podobnie jak w obecnej perspektywie finansowej UE 2007-2013 - kluczową rolę we wspieraniu ochrony środowiska w Polsce. Dotyczy to zarówno środków Funduszu Spójności w ramach programu krajowego, jak i środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach innych programów krajowych oraz regionalnych.
26.10.13 11:40 Koszalin ma zbiornik retencyjny na Dzierżęcince
Zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince w Koszalinie zapełniony. Ochroni on mieszkańców Koszalina i ich mienie przed podtopieniami. W niedalekiej przyszłości będzie też miejscem rekreacji i wypoczynku. Inwestycję w 80 procentach sfinansował WFOŚiGW w Szczecinie.
26.10.13 11:31 Rozmowa ze Stanisławem Gawłowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska
CZARNEGO SCENARIUSZA W WYPEŁNIANIU UNIJNYCH ZOBOWIĄZAŃ NIE BĘDZIE Mimo ogromnych nakładów finansowych i wielu nowych inwestycji Polska nadal ma ogromne potrzeby do zrealizowania w gospodarce wodno-ściekowej...
28.7.13 02:06 Współpraca WFOSiGW w Szczecinie w okresie ostatnich dwudziestu lat.
Rok 2013 jest już dwudziestym rokiem współpracy WFOŚiGW w Szczecinie z BOŚ SA w zakresie udzielania kredytów inwestycyjnych na przedsięwzięcia proekologiczne z dopłatami do odsetek ze naszej strony. Umowę o współpracy z BOŚ S.A. podpisaliśmy 24.09.1993 roku. W okresie współpracy wspólnie udzieliliśmy niemal 2,5 tysiąca kredytów, o wartości prawie 120 mln. zł., przy naszych dopłatach na poziomie 8,8 mln. zł. Współpraca ta nabrała „rumieńców” w ostatnich czterech latach. Zawarliśmy w tym okresie 1160 umów (a więc niemal połowę z dwudziestolecia) o wartości 91,5 mln.zł. Nasze dopłaty w tym okresie wyniosły7,1 miliona złotych - 80% wartości naszych dopłat w cztery lata! Równie korzystnie wygląda nasza współpraca z BOŚ na tle innych Funduszów. Efekty obrazuje poniższa tabela.
28.7.13 01:50 17 milionów z Unii na gospodarkę wodno – ściekową w regionie
17 mln zł z funduszy europejskich trafi do Kamienia Pomorskiego i Łobza na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Koszt całkowity tych inwestycji przekroczy 35 mln zł. To wynik kolejnych umów podpisanych przez Prezesa Funduszu i Beneficjentów. Współfinansowane przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko zadania to „Rozbudowa i modernizacja systemu odprowadzania ścieków w aglomeracji Kamień Pomorski – etap I” oraz „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łobzie”.
28.7.13 01:40 KOLEJNY ROK WSPÓŁPRACY Z BANKAMI SPÓŁDZIELCZYMI
Rozpoczęliśmy trzeci rok współpracy z Bankami Spółdzielczymi w programie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, osób fizycznych realizujących wybrane zadania w zakresie gospodarki wodno –ściekowej. Fundusz dokonuje częściowej spłaty kapitału kredytu zaciągniętego w Bankach Spółdzielczych z którymi współpracujemy. W 2011 roku podpisaliśmy umowy z Bałtyckim Bankiem Spółdzielczym w Darłowie, Bankiem Spółdzielczym w Wolinie, Gospodarczym Bankiem Spółdzielczym w Barlinku oraz Bankiem Spółdzielczym w Gryficach.
28.7.13 01:35 20-lecie funduszu POIiŚ
WFOŚiGW w Szczecinie wspiera inwestycje związane z ochroną środowiska już od 20 lat. Przekazujemy środki krajowe Beneficjentom, którzy aktywnie o nie zabiegają i cieszymy się z osiągniętych efektów ekologicznych. W społeczeństwie rośnie świadomość konieczności poszanowania zasobów naturalnych i dzięki temu coraz częściej kreujemy postawy proekologiczne, które mają wpływ na naszą przyszłość.
28.7.13 01:31 Rozmowa ze Stanisławem Gawłowskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska
Zanim szerzej zajmiemy się omówieniem przedsięwzięć realizowanych na rzecz ochrony przyrody i środowiska w województwie zachodniopomorskim, może zapytam o rolę Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska w określaniu kierunków inwestowania w tym obszarze?
28.7.13 01:26 20-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
W roku 2013 mija 20 lat od utworzenia wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ten unikalny w skali światowej system ochrony środowiska już dwie dekady skutecznie wspiera proekologiczne inicjatywy, których efektem jest zarówno mierzalna poprawa jakości naszego otoczenia, jak i zauważalny wzrost pożądanych postaw społecznych podyktowanych coraz bardziej świadomą troską o przyrodę. Istotną częścią tego systemu w północno-zachodniej Polsce jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Ważne informacje: pliki cookies . ochrona prywatności . reklama . regulamin . współpraca
Nasze pozostale serwisy: woda.org.pl . odpady.org.pl . energia.org.pl
Nasz adres: ul.Przyszłości 31/2, 70-893 Szczecin, biuro@zieloni.com.pl, tel.888 285 285